NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Националният пленер по живопис „Шуменско плато“
6143
Тонът на времето

Националният пленер по живопис „Шуменско плато“

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен. В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове. В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр

| 22 Август 2024, 10:55 ч.
Националният пленер по живопис „Шуменско плато“
Националният пленер по живопис „Шуменско плато“
Снимка © DFA

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

На 13 юни в Икономовата къща в Дряново, Албена Петкова ще представи своята самостоятелна изложба „Със тях“. Това съобщи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. 

Албена Петкова е носителят на наградата на град Дряново от Националния пленер по живопис `2023. 

„Картините на Албена Петкова представят интимен дневник на човек, напълно свободен, човек, който живее в свой личен свят. На пръв поглед картините в изложбата показват низ от портрети със съвсем прости заглавия. За създаването им са използвани различни избрани образи, които авторът намира в снимки от семейния си архив. Веднъж разбрал това, пред търпеливия зрител постепенно се открива картината на един взаимосвързан свят, история, която обхваща цял живот.“, посочи Иван Христов.

Албена Петкова е родена през 1995 г. в Бургас, учи в художествената гимназия в София и завършва специалнос

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пр

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в художествени произведения. Целта е те да обменят опит и да създадат творчески контакти помежду си, да открият и да опознаят културно-историческото наследство и природните забележителности на Шумен и това да помогне за популяризирането на района като място за създаване на изкуство, съобщиха от местната администрация.

Организатори на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Събитието е ежегодно и по традиция завършва с обща изложба на авторите. Съгласно статута на пленера, всеки участник предоставя по една творба на Община Шумен, а една от десетте картини ще обогати фонда на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, допълниха от пресотдела на общинската администрация.

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Кейт Уинслет беше удостоена с награда за цялостно творчество на Международния филмов фестивал в Мюнхен, съобщи „Холивуд рипортър“.

Публиката в "Дойчес театър" ръкопляскаше, когато Уинслет излезе на сцената, за да приеме наградата си и да представи европейската премиера на новия си филм - биографичната лента Lee (Лий) на режисьора Елън Курас, в който Уинслет играе военния фотограф и бивш модел Лий Милър.

„Сякаш съм филмова звезда“, каза тя шеговито. „Не, наистина, обикновено не се отнасят така с мен... Просто ще я приема“, добави тя.

Наградата за цялостно творчество или още CineMerit в Мюнхен беше връчена на носителката на „Оскар“ от Дейвид Крос, германският колега на Уинслет от филма „Четецът“ (The Reader). Той припомни, че за първи път се срещат преди 16 години, когато той е едва на 17 години. „Бях участвал само в два филма и току-що бях напуснал училище. А ти

Най-големият музикален фестивал в Украйна „Атлас“ се проведе в Киев, този уикенд, въпреки войната, предаде Асошиейтед прес. 

На сцената се качиха местни артисти, а не както преди войната, международни хедлайнери. Фестивалът се проведе в паркинга на мол, който бе единственият вариант да побере 25 000 души и при евентуално въздушно нападение би било най-безопасно.

Младежи танцуваха и пееха заедно, а военни командири и известни певци пяха заедно любими песни, пропити с национална гордост. 

На паркинга в подземието на търговския център различни военни части предлагаха интерактивни игри, за да привлекат дарения и евентуални доброволци за новобранци. Игра за стрелба от първо лице предлагаше на посетителите възможност да подобрят практиката за стрелба по мишени. В друг ъгъл медици предлагаха обучение по спешна медицинска помощ.

Фестивалът завърши в н

Както съобщихме, в Шумен тази година в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" се включиха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

В Националния фотографски пленер „Шумен познат и непознат" тази година участваха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Тонът на времето
6143
Тонът на времето

Националният пленер по живопис „Шуменско плато“

В него ще участват общо десет художници.Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

| 22 Август 2024, 10:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният пленер по живопис „Шуменско плато“
Националният пленер по живопис „Шуменско плато“
Снимка © DFA

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

На 13 юни в Икономовата къща в Дряново, Албена Петкова ще представи своята самостоятелна изложба „Със тях“. Това съобщи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. 

Албена Петкова е носителят на наградата на град Дряново от Националния пленер по живопис `2023. 

„Картините на Албена Петкова представят интимен дневник на човек, напълно свободен, човек, който живее в свой личен свят. На пръв поглед картините в изложбата показват низ от портрети със съвсем прости заглавия. За създаването им са използвани различни избрани образи, които авторът намира в снимки от семейния си архив. Веднъж разбрал това, пред търпеливия зрител постепенно се открива картината на един взаимосвързан свят, история, която обхваща цял живот.“, посочи Иван Христов.

Албена Петкова е родена през 1995 г. в Бургас, учи в художествената гимназия в София и завършва специалнос

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пр

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Кейт Уинслет беше удостоена с награда за цялостно творчество на Международния филмов фестивал в Мюнхен, съобщи „Холивуд рипортър“.

Публиката в "Дойчес театър" ръкопляскаше, когато Уинслет излезе на сцената, за да приеме наградата си и да представи европейската премиера на новия си филм - биографичната лента Lee (Лий) на режисьора Елън Курас, в който Уинслет играе военния фотограф и бивш модел Лий Милър.

„Сякаш съм филмова звезда“, каза тя шеговито. „Не, наистина, обикновено не се отнасят така с мен... Просто ще я приема“, добави тя.

Наградата за цялостно творчество или още CineMerit в Мюнхен беше връчена на носителката на „Оскар“ от Дейвид Крос, германският колега на Уинслет от филма „Четецът“ (The Reader). Той припомни, че за първи път се срещат преди 16 години, когато той е едва на 17 години. „Бях участвал само в два филма и току-що бях напуснал училище. А ти

Най-големият музикален фестивал в Украйна „Атлас“ се проведе в Киев, този уикенд, въпреки войната, предаде Асошиейтед прес. 

На сцената се качиха местни артисти, а не както преди войната, международни хедлайнери. Фестивалът се проведе в паркинга на мол, който бе единственият вариант да побере 25 000 души и при евентуално въздушно нападение би било най-безопасно.

Младежи танцуваха и пееха заедно, а военни командири и известни певци пяха заедно любими песни, пропити с национална гордост. 

На паркинга в подземието на търговския център различни военни части предлагаха интерактивни игри, за да привлекат дарения и евентуални доброволци за новобранци. Игра за стрелба от първо лице предлагаше на посетителите възможност да подобрят практиката за стрелба по мишени. В друг ъгъл медици предлагаха обучение по спешна медицинска помощ.

Фестивалът завърши в н

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в художествени произведения. Целта е те да обменят опит и да създадат творчески контакти помежду си, да открият и да опознаят културно-историческото наследство и природните забележителности на Шумен и това да помогне за популяризирането на района като място за създаване на изкуство, съобщиха от местната администрация.

Организатори на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Събитието е ежегодно и по традиция завършва с обща изложба на авторите. Съгласно статута на пленера, всеки участник предоставя по една творба на Община Шумен, а една от десетте картини ще обогати фонда на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, допълниха от пресотдела на общинската администрация.

Както съобщихме, в Шумен тази година в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" се включиха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

В Националния фотографски пленер „Шумен познат и непознат" тази година участваха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.